BEZPŁATNE PUBLICZNE SZKOŁY DLA DOROSŁYCH W RADOMIU

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE - SZKOŁA POLICEALNA - BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA
KWALIFIKACYJNE KURSY ZAWODOWE

Centrum Kształcenia Ustawicznego

im. Tadeusza Kościuszki

  • modules/mod_lv_enhanced_image_slider/images/cku/cku01.jpg
  • modules/mod_lv_enhanced_image_slider/images/cku/cku02.jpg
  • modules/mod_lv_enhanced_image_slider/images/cku/cku03.jpg
  • modules/mod_lv_enhanced_image_slider/images/cku/cku04.jpg
  • modules/mod_lv_enhanced_image_slider/images/cku/cku05.jpg
  • modules/mod_lv_enhanced_image_slider/images/cku/cku06.jpg
  • modules/mod_lv_enhanced_image_slider/images/cku/cku07.jpg
  • modules/mod_lv_enhanced_image_slider/images/cku/cku08.jpg

Kto jest online

Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.

Partnerzy

231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała też perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała bardzo krótko, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego - chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

Każdego roku wspominamy to doniosłe wydarzenie. Rocznica uchwalenia konstytucji była uroczyście obchodzona przez polskich patriotów już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców, również w okresie międzywojennym była ważnym świętem państwowym. Po II wojnie światowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu święta narodowego w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji, więc i dziś pamiętamy o tych, którzy do jej uchwalenia się przyczynili.

 

Pomoc dla Ukrainy

Zachęcamy do włączania się w zbiórkę potrzebnych rzeczy dla mieszkańców Ukrainy. Zbieramy do 6 marca 2022 r. 

Potrzebne będą:

- koce, materace, śpiwory

- odzież damska i dziecięca

- zapałki, zapalniczki, świece, baterie

- środki opatrunkowe i higieniczne (plastry, bandaże, gazy, waty, środki pielęgnacyjne, pieluchy dziecięce, ręczniki papierowe, papier toaletowy, itp.)

- żywność (produkty nadające się do szybkiego przygotowania, żywność puszkowana, płatki błyskawiczne, kaszki dla dzieci, itp.)

Produkty można dostarczać do Centrum Kształcenia Ustawicznego, ul. Kościuszki 7 w Radomiu, skąd zostaną przekazane potrzebującym.

 

Semestr wiosenny 2021/2022

Prosimy o zapoznanie się z terminarzem zajęć na semestr wiosenny 2021/2022, planami zajęć dla poszczególnych szkół oraz harmonogramem zajęć praktycznych.

Wścieklizna

W związku z włączeniem miasta Radomia oraz terenu powiatu radomskiego do listy obszarów zagrożonych wścieklizną oraz rekomendacją Wojewody Mazowieckiego wydanej w ramach prac Zespołu Kryzysowego przekazuje się komunikat ostrzegający o wzroście wykrytych w ostatnim czasie przypadków wścieklizny na terenie miasta Radomia oraz obszaru powiatu radomskiego.

 

Święto Niepodległości

    Józef Piłsudski – Wikipedia, wolna encyklopediaZbliża się 11 listopada – dzień, w którym obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości  i wspominamy niezwykle ważne dla Polaków wydarzenie – odzyskanie wolności po 123 latach niewoli. Zwykle dzień ten obchodzony był bardzo uroczyście, odbywały się w szkołach apele i akademie poświęcone okolicznościom tego doniosłego wydarzenia i wspominaniu tych, którzy tę wolność wywalczyli. Niestety, kolejny rok zmagamy się z pandemią koronawirusa i nie jest nam dane wspólnie stanąć do apelu, ale pamięć o roku 1918 i jego bohaterach jest wciąż w nas żywa, bowiem 11 listopada 1918 roku Państwo Polskie narodziło się na nowo - po latach niewoli, próbach wynarodowienia, po wielu powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata.

W tym roku obchodzimy 103 rocznicę odzyskania niepodległości, w ciszy i zadumie świętujmy ten jubileusz, w sercu śpiewamy „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy”. 

Historię odzyskania wolności może przypomnieć nam zamieszczona poniżej prezentacja.

 11 Listopada - Święto Niepodległości - źródło: YT Andrzej Janczura

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem z zasobów wydawnictwa Nowa Era: 

Listopad 1918 i jego dziedzictwo, autorstwa prof. dr hab. Rafał Habielskiego - pobierz PDF.