Program MOE
Program Modernizacji Oferty Edukacyjnej MOE pt.:
Nowoczesne kształcenie zawodowe kluczem do konkurencyjności na rynku pracy.
We wrześniu 2005 roku opracowano program MOE, który został przyjęty na Radzie Pedagogicznej 28.09.2005 r. W oparciu o ww. program złożono wniosek do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o udzielenie wsparcia na modernizację oferty edukacyjnej – wniosek rozpatrzono pozytywnie.
Program „Wsparcie na modernizację oferty edukacyjnej” jest finansowany ze środków programu Phare 2003 Promocja zatrudnienia i rozwoju zasobów ludzkich. Program wdraża Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, działając pod nadzorem Pełnomocnika ds. Realizacji Programu (PAO) w Ministerstwie Gospodarki i Pracy. Fundusze unijne wynoszą 75% kosztów, zaś 25% pokrywa Urząd Miasta.
Za przyznane środki wyposażone zostaną dwie pracownie:
- komputerowa do zastosowań kształcenia w zawodach (14 stanowisk komputerowych, rzutnik multimedialny),
- symulacyjna pracownia do kształcenia w zawodach: technik prac biurowych, technik rachunkowości, technik ekonomista,
Mamy nadzieję, że wyposażenie pozwoli nam na organizację szkoleń i kursów w zakresie uzyskiwania i uzupełniania kwalifikacji zawodowych.
Punktem wyjścia dla opracowania Programu Modernizacji Oferty Edukacyjnej CKU w Radomiu był obecny stan miasta Radomia i regionu radomskiego, jego gospodarki, rynku pracy, edukacji, z jego słabymi i mocnymi stronami oraz wynikającymi z nich szansami i zagrożeniami. W dokumencie tym uwzględniliśmy również te uwarunkowania i szanse, które wynikają ze wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, a które są szansą na przekształcenie CKU w dobrze funkcjonującą placówkę na poziomie europejskim. Program ten stanowi wyraz naszej troski o losy naszych słuchaczy i ich rozwój oraz przyszłość szkoły.
Strategicznym celem programu jest przygotowanie słuchaczy CKU do podjęcia pracy w wielu płaszczyznach zatrudnienia, w warunkach ciągłej zmienności zadań stawianych pracownikom, jak również stałego wzrostu wymagań.
Cele szczegółowe:
- poszerzanie oferty edukacyjnej CKU o nowe kierunki kształcenia,
- dostosowanie oferty edukacyjnej CKU do zmieniających się uwarunkowań i aktualnych potrzeb rynku pracy,
- zapewnienie kształcenia zawodowego na najwyższym poziomie w oparciu o najnowsze techniki i technologie,
- przystosowanie dotychczasowych programów do kształcenia modułowego,
- przygotowanie placówki i nauczycieli do realizacji standardów wymagań egzaminacyjnych oraz przeprowadzania egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe,
- wzrost atrakcyjności szkoły w regionie.
Główne działania w ramach programu:
dotyczące zajęć dydaktycznych
Dzięki modułowej budowie programów nauczania istnieje możliwość podzielenia treści tworzących zintegrowany system wiadomości i umiejętności na poszczególne zakresy:
- niezbędny zasób wiedzy teoretycznej związanej z wymaganiami w poszczególnych zawodach (w powiązaniu ze standardami wymagań egzaminacyjnych potwierdzających kwalifikacje zawodowe),
- część obejmującą naukę umiejętności praktycznych - będzie realizowana podczas zajęć w pracowniach symulacyjnych i przedmiotowych, zajęć praktycznych oraz praktyki zawodowej u pracodawców oraz w Centrum Kształcenia Praktycznego w Radomiu.
dotyczące kadry dydaktycznej
- wymiana doświadczeń z pracodawcami,
- szkolenia u pracodawców,
- wymiana doświadczeń z kadrą dydaktyczną w innych placówkach zawodowych,
- podniesienie formalnych kwalifikacji w postaci form doskonalenia nauczycieli np. poprzez kursy, warsztaty, studia podyplomowe, Wewnątrzszkolne Doskonalenie Nauczycieli.
dotyczące wyposażenia pracowni w stanowiska technodydaktyczne
- wyposażenie pracowni symulacyjnej do edukacji ekonomicznej,
- wyposażenie pracowni informatycznej do kształcenia zawodowego.
dotyczące dostosowania modułowych programów nauczania do potrzeb odbiorców programu
- dostosowanie jednostek modułowych do ilości zajęć dydaktycznych prowadzonych w szkołach policealnych w formie zaocznej,
- dostosowanie jednostek modułowych do potrzeb szkoleń i kursów organizowanych dla osób podnoszących kwalifikacje zawodowe.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy i potrzebom rynku pracy od roku szkolnego 2005/2006 uruchomiliśmy nowe kierunki kształcenia:
- w Technikum Uzupełniającym dla Dorosłych, w zawodzie: technik handlowiec- naukę podjęło 35 osób,
- w Szkole Policealnej, w zawodzie: technik prac biurowych- naukę podjęło 84 osoby, w zawodzie: technik mechatronik- naukę podjęło 44 osoby.
Oprócz w/w zawodów w jakich obecnie kształci CKU prowadzone są również zajęcia w formach pozaszkolnych - kursy i szkolenia.