BEZPŁATNE PUBLICZNE SZKOŁY DLA DOROSŁYCH W RADOMIU

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE - SZKOŁA POLICEALNA - BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA
KWALIFIKACYJNE KURSY ZAWODOWE

Centrum Kształcenia Ustawicznego

im. Tadeusza Kościuszki

 • modules/mod_lv_enhanced_image_slider/images/cku/cku01.jpg
 • modules/mod_lv_enhanced_image_slider/images/cku/cku02.jpg
 • modules/mod_lv_enhanced_image_slider/images/cku/cku03.jpg
 • modules/mod_lv_enhanced_image_slider/images/cku/cku04.jpg
 • modules/mod_lv_enhanced_image_slider/images/cku/cku05.jpg
 • modules/mod_lv_enhanced_image_slider/images/cku/cku06.jpg
 • modules/mod_lv_enhanced_image_slider/images/cku/cku07.jpg
 • modules/mod_lv_enhanced_image_slider/images/cku/cku08.jpg

Kto jest online

Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.

Partnerzy

Polski Czerwony Krzyż

 

PCK

"Jestem tym kim jestem, dzięki wszystkim ludziom, których spotkałem.

Bez nich byłbym nikim, z nimi mogę wszystko".


Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa  

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa www.rckik.radom.pl zaprasza wszystkich chętnych do swojej siedziby na ul. Limanowskiego 42 w Radomiu, od poniedziałku do piątku w godzinach:

 poniedziałek, środa 7.00-14.00

wtorek  7.00 – 18.00
czwartek, piątek  7.00 – 13.00

 oraz na akcje wyjazdowe organizowane w Radomiu i okolicach.

  Nie pozwól przerwać linii życia!

Oddaj krew!

Możesz zostać krwiodawcą jeśli:

 • masz 18-65 lat i posiadasz dowód osobisty (lub inny dokument ze zdjęciem),
 • ważysz: powyżej 50 kg,
 • nie chorowałeś na żółtaczkę,
 • czujesz się zdrowy,
 • zapoznasz się z „Informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców” i wypełnisz kwestionariusz dla krwiodawców,
 • jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

Dawcami krwi nie mogą być kobiety: w ciąży i w trakcie karmienia piersią, po porodzie lub zakończeniu ciąży w czasie 6 miesięcy; w okresie menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu.

Szczegółowe informacje na temat oddawania krwi znajdziesz na stronie www.rckik.radom.pl, oraz w trakcie naszej akcji.


 Promujemy krwiodawstwo w naszej szkole - czynnie bierzemy udział w akcji honorowego krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża:

 Szkoła przyjazna Honorowemu Krwiodawstwu.

 

W dniu 16 marca 2019 roku w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Radomiu przy współpracy Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. K. Vietha odbyła się kolejna, cykliczna akcja oddawania krwi. Tym razem słuchacze naszej szkoły oddali 4050 ml krwi. Bardzo dziękujemy wszystkim krwiodawcom, krew to bezcenny dar, który ratuje życie i zdrowie innym. 

NIESIENIE POMOCY MASZ WE KRWI - To już kolejna akcja honorowego oddawania krwi w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Radomiu zorganizowana przy współpracy z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. K. Vietha. Odbyła się ona 20 października 2018 roku w siedzibie szkoły. Niesienie pomocy innym poprzez oddanie swojej krwi to najpiękniejszy dar, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. Nasi słuchacze tego dnia oddali 6300 ml krwi pełnej.

W dniu 24 marca

2018 roku w Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu odbyła się kolejna akcja honorowego oddawania krwi, zorganizowana we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. K. Vietha w Radomiu. Chętnych do oddania krwi zgłosiło się wielu, ale nie wszyscy mogli zostać honorowymi krwiodawcami. W sumie krew oddało 9 słuchaczy, uzyskano 4050 ml krwi pełnej. Dziękujemy słuchaczom za bezinteresowny udział w ratowaniu ludzkiego życia oraz zapraszamy do udziału w następnej akcji.

W dniu 21 października 2017r. kolejny raz w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Radomiu odbyła się akcja honorowego oddawania krwi, która została przygotowana przy współpracy z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. K. Vietha. Spośród osób, które zgłosiły się do rejestracji, ostatecznie krew oddało 11 słuchaczy. Od każdej z osób pobrano 450 ml krwi, czyli łącznie nasi słuchacze oddali prawie 5 l krwi pełnej. 

 W dniu 18 marca 2017 r. w Centrum Kształcenia Ustawicznego odbyła się kolejna akcja honorowego oddawania krwi. Wiemy, że dar życia jest bezcenny   i może stać się udziałem każdego z nas. Los może sprawić, że każdy z nas stanie kiedyś w obliczu choroby, a krew może stać się dla niego ratunkiem.  Jak zawsze mogliśmy liczyć na zaangażowanie naszych słuchaczy w pomoc ludziom. Tym razem krew oddało 16 osób, choć chętnych, którzy jednak nie mogli oddać krwi z różnych przyczyn, było znacznie więcej. Uzyskaliśmy w sumie 7,16 litra krwi pełnej! Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w następnej akcji honorowego oddawania krwi w CKU.

Dnia 22.10.2016 roku w Centrum Kształcenia Ustawicznego odbyła się kolejna akcja honorowego oddawania krwi, zorganizowana we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Chętnych do oddania krwi zgłosiło się wielu, ale niestety nie wszyscy tego dnia mogli zostać honorowymi krwiodawcami. W sumie krew oddało 14 słuchaczy, uzyskano 6,3 litra krwi pełnej. Dziękujemy naszym słuchaczom za to, że bezinteresownie dają cząstkę siebie innym i w ten sposób biorą czynny udział w ratowaniu ludzkiego życia oraz zachęcamy innych do udziału w tej szlachetnej akcji w marcu 2017r.

Zgodnie z naszą wieloletnią tradycją,  wspólnie z Regionalnym  Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr. Konrada Vietha w Radomiu, 19.03.2016 r. zorganizowaliśmy akcję honorowego oddawania krwi. Każdy  mógł obdarować innych najcenniejszym prezentem - kroplą życia. Zgłosiło się 30 chętnych, a krew oddało 25 słuchaczy systemu stacjonarnego i zaocznego oraz 1 nauczyciel, co daje objętość – 11,7 litra krwi pełnej! Drodzy Krwiodawcy, jesteśmy Wam wdzięczni za Wasze poświęcenie oraz wkład w istnienie Ruchu HDK. Krwiodawstwo to dla Was satysfakcja, a dla potrzebujących Waszej krwi - szansa i bezcenny dar życia. Dziękujemy.  Jesteśmy z Was bardzo dumni i serdecznie dziękujemy za liczne przybycie. DO ZOBACZENIA NA NASTĘPNEJ AKCJI!

O akcji w mediach: Szczytna akcja w CKU - cozadzien.pl

24 października 2015 roku w Centrum Kształcenia Ustawicznego odbyła się kolejna akcja honorowego oddawania krwi w ramach konkursu „Szkoła przyjazna Honorowemu Krwiodawstwu pod hasłem "Twoja krew - to dar życia". Tak jak w poprzednich akcjach i tym razem zgłosiło się wielu chętnych słuchaczy systemu zaocznego i stacjonarnego, gotowych do oddania krwi. Jednak po wstępnych badaniach tylko kilkanaście osób mogło oddać krew. W tej edycji uzyskano około 8 litrów pełnej krwi.

Krew jest najcenniejszym darem, jaki możesz ofiarować drugiemu człowiekowi!

8 października 2015 roku w Centrum Kształcenia Ustawicznego odbyła się prelekcja dotycząca honorowego oddawania krwi, która została poprowadzona przez dr Piotra Cenkiela – pracownika Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Dr Konrada Vietha w Radomiu. Słuchacze CKU mogli dowiedzieć się, jak niezwykle cenna jest krew, gdyż nauka nie zna sposobu na sztuczne jej wyprodukowanie. W Polsce w ubiegłym roku krew oddało około 690 000 osób. To wciąż zdecydowanie za mało jak na 38-milionowy naród. Niedostateczna liczba dawców wynika z niskiego poziomu wiedzy na temat oddawania krwi. Krąży również wiele mitów, które zniechęcają potencjalnych krwiodawców.

Słuchacze usłyszeli między innymi, że:

 • oddawanie krwi jest bezpieczne i nie uzależnia,
 • oddanie jednej jednostki krwi jest obojętne dla zdrowia dorosłego człowieka,
 • krew oddaje się nieodpłatnie.

Edycja akcji honorowego oddawania krwi pod patronatem Radomskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w dniu 14 marca 2015  roku w Centrum Kształcenia Ustawicznego cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się wielu chętnych słuchaczy Centrum z systemu zaocznego i stacjonarnego, spośród których 36 ofiarodawców oddało krew. Uzyskano w ten sposób 16,2 litra krwi pełnej.

 Dnia 18 października 2014 roku w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Radomiu odbyła się kolejna edycja akcji honorowego oddawania krwi pod patronatem Radomskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.  Zgłosiło się wielu chętnych słuchaczy Centrum, zarówno z systemu zaocznego, jak i stacjonarnego, spośród których 21 osób oddało krew. Uzyskano w ten sposób 9,45 litra krwi pełnej.   

22 marca 2014 r. do akcji honorowego krwiodawstwa zgłosiło się 40 chętnych, spośród których 36 oddało krew, uzyskano łącznie 16,2 litra krwi pełnej. Jedna osoba zarejestrowała się także jako potencjalny dawca szpiku kostnego.

26 października 2013 r. odbyła się kolejna edycja tej akcji pod znanym hasłem: ,,Twoja krew ratuje życie”. Wzięli w niej udział słuchacze zaocznego Liceum Ogólnokształcącego, Technikum Uzupełniającego oraz Szkoły Policealnej. Bardzo czynnie włączyli się w akcję także słuchacze systemu stacjonarnego, którzy pomimo dnia wolnego od zajęć dydaktycznych przyszli  do szkoły, żeby honorowo oddać krew i tym samym uratować ludzkie życie. Zebraliśmy 19 litrów krwi.

Twoja krew - Moje życie. Szkoła przyjazna honorowemu krwiodawstwu! Pod takim hasłem w dniu 16-03-2013 roku w godzinach od 9.00 do 13.00 w Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu została zorganizowana kolejna edycja akcji honorowego oddawania krwi, która odbyła się we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dra K. Vietha w Radomiu. Do akcji przystąpiło 67 osób, spośród których 55 mogło oddać krew. Wśród tych, którzy oddali krew, było 54 słuchaczy i 1 nauczyciel. Łącznie oddano 24.750 mililitrów krwi pełnej, tj. około 25 litrów. Wszystkim krwiodawcom należą się serdeczne podziękowania.

 

W sobotę 27 października 2012 r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja akcji honorowego oddawania krwi zorganizowana we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr Konrada Vietha w Radomiu. Słuchacze obu systemów zaocznego i stacjonarnego bardzo chętnie oddawali krew. Po wywiadzie i badaniach krew oddało 45 słuchaczy z Liceum Ogólnokształcącego, Liceum Uzupełniającego, Technikum Uzupełniającego oraz Szkoły Policealnej. Trzy osoby oddające tego dnia krew zarejestrowane zostały jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. Udało się zebrać aż 20250 mililitrów krwi, tj. 20 litrów

"Serce ma ten, kto ma je dla innych" 26 listopada 2011 r. na terenie naszej szkoły odbyła się kolejna edycja akcji honorowego oddawania krwi. Słuchacze dobrowolnie i bezinteresownie oddawali własną krew, mając świadomość, że tym samym mogą rzeczywiście uratować komuś życie. Zgłosiło się 43 słuchaczy, oddało krew 34 osoby. Zebraliśmy 15,3 l krwi !!! 

04 grudnia 2010 roku na terenie naszej szkoły miała miejsce kolejna już edycja akcji honorowego oddawania krwi. Zgłosiło się 54 chętnych słuchaczy, 35 oddało krew. Zebraliśmy 15750 ml krwi pełnej!!

 14 kwietnia 2010 r. słuchacze Centrum Kształcenia Ustawicznego pod opieką mgr Sylwii Wesołowskiej reprezentowali naszą szkołę w XVIII Mistrzostwach pierwszej Pomocy zorganizowanych przez Radomskie centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu w Zespole Szkół Samochodowych w Radomiu. Mistrzostwa rozpoczęła część pisemna, w trakcie której, reprezentanci drużyn odpowiadali na najważniejsze zagadnienia z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz zasad humanitaryzmu. Potem była już część praktyczna. Zostały przygotowane trzy stacje m.in. resuscytacja i udzielenie pomocy, pozorowane oparzenie i upozorowany upadek ze schodów, złamanie. Szkołę reprezentowali słuchacze: Marcin Nowakowski kl. IUC s. zaoczny, Hubert Lisiewicz kl. IIA s. zaoczny, Cezary Kotlimowski kl. II s. stacjonarny, Justyna Malinowska kl. IIIA s. stacjonarny, Żaneta Kacprzyk kl. IIIA s. stacjonarny.

 

 

"Oddaj krew - nie bądź żyła" Oto kolejna udana zbiórka krwi za nami. Dnia 07 listopada 2009 r. słuchacze Centrum Kształcenia Ustawicznego brali udział w zorganizowanej akcji oddawania krwi pod hasłem "Oddaj krew - nie bądź żyła". Pierwsi zainteresowani zjawili się już przed godziną 9.00. Zarejestrowało się 50 osób ale krew mogło oddać 37 osób, co dało 17 litrów krwi pełnej.

 

28 kwietnia 2009 r. słuchacze CKU uczestniczyli w XVIII Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża - etap rejonowy. Celem mistrzostw było podniesienie poziomu wiedzy z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa. Słuchacze najpierw pisali test ze znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy. Po nim wzięli udział w sprawdzianie praktycznym. Szkołę naszą reprezentowali: Hubert Lisiewicz, Cezary Kotlimowski, Wojciech Magiera, Jacek Sochaj, Mateusz Skonieczny

Rola honorowego krwiodawstwa w społeczeństwie

Słuchacze CKU uczestniczą w spotkaniach z przedstawicielami Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Dr. Konrada Vietha w Radomiu.

Jednym z nich było spotkanie z  p. Katarzyną Bernat-Żelewską - Kierownik Działu Sprawozdawczości, Promocji i Marketingu oraz p. Zbigniewem Patykiem - zasłużonym honorowym dawcą krwi i członkiem PCK. Pan Zbigniew Patyk to emerytowany strażak, który oddaje krew od 37 lat. W regionie radomskim jest absolutnym rekordzistą, oddał 197 litrów krwi.

Prelekcja pt.: "Rola honorowego krwiodawstwa w społeczeństwie" była świetna okazją do krzewienia wiedzy związanej z ratowaniem ludzkiego życia. Zaproszeni goście propagowali ideę honorowego krwiodawstwa oraz udzielali profesjonalnych i fachowych odpowiedzi na pytania słuchaczy klas IUC, IUD, IIUB Liceum Uzupełniajacego dla Dorosłych systemu zaocznego.

 

 Dnia 29.11.2008 r. w naszej szkole odbyła się akcja oddawania krwi. Spotkała się ona ze szczególnym zainteresowaniem. Szczęśliwcy, którym jako pierwszym udało się zarejestrować, kierowani byli do lekarza, który kwalifikował do oddania krwi. Cała akcja przebiegła sprawnie i zakończyła się przed południem. Ze 41 osób chcących w niej uczestniczyć kilka zostało wykluczonych przez lekarza z powodów zdrowotnych. W efekcie oddano w sumie  12 950 ml krwi.